رنگها در دکوراسیون داخلی

همانطور که می دانید رنگ یکی از مهم ترین مباحث دکوراسیون و طراحی داخلی به شمار می رود. رنگ می تواند حسی خاص را ایجاد کند یا خاطره ای دور را در ذهن زنده سازد. رنگ می تواند بر لبان شما لبخند بنشاند، استرس شما را کم کند و به شما برای داشتن خوابی آرام کمک کند. حالا سوال این است که چطور بفهمیم کدام رنگ مناسب چجور فضایی در طراحی داخلی است؟

معمولا در دکوراسیون داخلی از اصطلاح رنگهای گرم و رنگهای سرد استفاده می شود. حالا می پرسیم که گرمی و سردی رنگها چطور تعریف می شوند؟ چراکه پاسخ به این سوال کمک می کند تا بدانیم در فضای مناسب به دنبال کدام گروه رنگی باشیم.

رنگهای گرم شامل نارنجی، زرد، قرمز و ترکیبات و مشابهات اینها تشکیل می شوند. این رنگها ذهن شما را به سمت چیزهای گرم می برند. مانند خورشید و آتش. رنگهای گرم نزدیکتر یا بهتر است بگوییم برجسته تر به نظر می رسند. در نتیجه کمک می کنند فضاهای بزرگتر، دنج تر و صمیمی تر به نظر برسند. پس اگر شما به عنوان مثال اتاق خوابی بزرگ دارید، سعی کنید با رنگهای قهوه ای یا قرمز مایل به قهوه ای در دکوراسیون، به آن گرما و صمیمیت ببخشید.

 

 

اما رنگهای سرد از سبز، آبی و بنفش روشن تشکیل شده اند. رنگهای سرد آب و آسمان را تداعی می کنند. این رنگها درست برعکس رنگهای گرم، حالت کاهش دهنده و عقب نشیننده دارند برای فضاهای کوچک مناسبند. چراکه آنها را بزرگتر نشان می دهند. آبی روشن برای دیزاین اتاق خواب کوچک پیشنهاد مناسبی است.

 

 

حالا که با رنگهای سرد و گرم آشنا شدیم، خوب است که با کاربرد آنها نیز در طراحی داخلی آشنا شویم.

رنگهای گرم به بالا بردن احساس و اشتیاق شناخته می شوند و ایجاد لذت و سرزندگی می کنند. به حس تحرک ناشی از نارنجی روشن یا قدرت یک قرمز پررنگ فکر کنید! در نتیجه رنگهای گرم برای دکوراسیون فضاهایی که نیاز به تحرک و پویایی بیشتری دارند مناسب ترند.

رنگهای سرد اما، ایجاد احساس آرامش می کنند بطوریکه در ایجاد تمرکز و مدیتیشن نیز موثرند. به همین خاطر است که این طیف رنگی در فضاهایی مثل اتاق خواب یا حمام کاربرد بیشتری دارند.

اما جالب است بدانیدکه رنگها حتی در احساس گرما یا سرمای بدن شما نیز تاثیر دارند. بنابراین اگر در منطقه ای زندگی می کنید که بیشتر ایام سال هوای آنجا گرم است، بهتر است در دکوراسیون آن رنگهای سرد بیشتری را لحاظ کنید. همچنین اگر دوست دارید که در خانه احساس گرمای بیشتری بکنید، حتما از رنگهای گرم در طراحی داخلی آن استفاده کنید.

به جز طیف رنگها، پررنگی و کم رنگی نیز در طراحی داخلی نقش مهمی دارند. رنگهای روشن تر  نور بیشتری را انعکاس می دهند. به عبارت دیگر اگر الویت شما در دکوراسیون خانه تان نور بیشتر است، یا کمبود منابع طبیعی نور دارید، باید از رنگهای روشن تر استفاده کنید. در واقع اگر الویت دریافت نور و روشنایی بیشتر است، تیرگی و روشنی رنگها مهمتر از گرمی و سردی آنهاست!

 

 

حالا اگر نور طبیعی فضای مورد نظر شما زیاد است، برای ایجاد کنتراست، از رنگهای تیره تر استفاده کنید.

در واقع شناخت طیف رنگهای گرم و سرد در طراحی داخلی یک فضا گام نخست است. با وجود تمام آنچه در مورد رنگها گفته شد، شما در دیزاین یک فضا باید اول این را در نظر بگیرید که انتظارتان از آنجا چیست؟ دوست دارید اتاقی روشن و پرانرژی  داشته باشید یا ترجیحا اتاقی دنج و خودمانی؟

پس با در نظر گرفتن این نکته به سراغ رنگها بروید و تعادل را برقرار کنید چراکه طبع و میل شما بسیار مهم است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.