فاکتورهای مهمی که در طراحی داخلی توجهی به آنها نمی کنیم (حتما بخوانید)

یک طراحی زیبا، نه تنها کارکرد مناسبی دارد، بلکه یک حس یا احساس را از شخصیت خانواده ساکن در آن یا مالک آنرا به نمایش می گذارد. در واقع توجه به سه اصل کارکرد، حس و شخصیت نتیجه طراحی داخلی یک فضا را موفقیت آمیزتر خواهد کرد.
کارکرد:
دکوراسیون داخلی در نهایت تنها آن چیزی که به چشم می آید نیست. دکوراسیون داخلی درست و به جا، یک اتاق را برای شما مفید خواهد کرد؛ چراکه اتاق، کارکرد پیدا می کند. در همین راستا و برای ایجاد یک طراحی داخلی بی نقص، نقطه کانونی مبحث مهمی است که درمقاله ای جداگانه درباره آن به صورت مفصل صحبت کرده ایم. اگر اتاق شما به صورت طبیعی یک نقطه کانونی دارد که هیچ اما اگر ندارد برای آن ایجاد کنید.

نکته دیگر در راستای ایجاد کارکرد مبلمان است. در نظر داشته باشید که مبلمان شما متناسب با کارکردی که در نظر گرفته اید هست یا نه. اگر یکی از مبلمان زیادی بزرگ یا زیادی کوچک است، حتما آنرا کنار بگذارید یا برای جای دیگری از خانه که هماهنگ با آن است استفاده کنید.
همچنین چیدمان مبلمان هم در کارکرد اتاق مدنظر شما بسیار مهم است. مبلمان را طبق اندازه گیری دقیق و سنجش کارکرد فضایتان تهیه کنید و بچینید. از اتاقی که قرار است طراحی آن را انجام دهید اندازه گیری دقیق با در نظر گرفتن تمام محدویت های آن مثل در و پنجره و ستون داشته باشید. عموما مبل اصلی به صورت مستقیم نزدیک نقطه کانونی تعبیه می شود. مسیرهای اصلی گردش در فضا را حتما باز بگذارید و آنها را با اکسسواری که دوست دارید تزیین کنید.
نور هم در کارکرد طراحی داخلی نقش بسزایی دارد و به همان اندازه در جذابیت و زیبایی بصری هم موثر است. باید بنا به نیاز محیط از نورها استفاده کنید. ممکن است شما به نور مستقیم نیاز داشته باشید و یا نورهای غیرمستقیم و ملایم کارکرد داشته باشند.

حس:
حس یا احساسی که در نهایت از دکوراسیون یک اتاق حاصل می شود بستگی زیادی به رنگهای مورد نظر شما دارد. برای رسیدن به حس مورد ما فرمول ساده ای داریم. طبق آن پیش بروید و در نهایت به آنچه می خواهید برسید:
قدم اول و آسانتر این است که به الهام درونی تان توجه کنید. ممکن است این ایده چندان علمی یا حرفه ای به نظر نرسد اما بشدت کارساز است!
گاهی یک کوسن طرح دار، یک پرده یا پارچه متفاوت و یا حتی یک عکس از یک مجله الهام بخش شما در دکوراسیون خانه تان می شود! این قسمت کوچک را صادقانه انتخاب کنید چراکه باید به شما حس خوب بدهد و از دیدن آن لذت ببرید.         

سپس از منبع کوچک الهام بخشتان یک تم کلی بسازید. مثلا یک کوسن سوزن دوزی شده با طرح شاخ و برگ گیاهان اگر مورد علاقه و الهام بخش باشد، می تواند یک تم کلی با عنوان “باغچه گیاهان سرسبز” را به ذهنمان متبادر کند. تصور کنید این تم را برای یک نشیمن به کار ببریم. کم کم ایده های جدید در پی آن به ذهن می آیند. مثل چاپ تصویر گیاهان، چوبهای طبیعی و روستیک، تم سبز، چوبهای تیره و رنگهای وابسته به طبیعت.

بعد از تم به رنگ می رسیم. رنگها همیشه باید از تم تبعیت کنند. بطور کلی بهتر است سه رنگ را در طراحی یک اتاق در نظر بگیریم: یک رنگ مسلط که برای دیوارها، فرشها و بک گراند استفاده می شود، یک رنگ ثانویه که برای پارچه و اکسسوار استفاده می شود و یک رنگ تاکیدی که به صورت محدود و برای تزریق انرژی و هیجان به کار می رود.
حالا وقتش رسیده که به پارچه ها و بافتها توجه کنیم. راه راه، گلدار یا شطرنجی فقط بخشی از جزییاتی هستند که در رعایت کردن تم کلی باید به آنها توجه کرد. اگر سه نکته زیر را رعایت کنید مشکلی برای ترکیب پارچه ها با طرحهای گوناگون نخواهید داشت:
اول اینکه رنگ بک گراند در تمام آنها یکی باشد.
دوم اینکه مطمئن شویدکه همه طرح ها رنگهای مشترکی دارند.
و سوم اینکه در مورد اندازه و سایز طرحها تنوع ایجاد کنید.

پس از طرح، بافت در دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. بافتهای زیادی نرم و براق یا زیادی خشن و برآمده به زودی خسته کننده می شوند. از تنوع در بافت استفاده کنید تا دکوراسیون شما جذاب به نظر برسد.
مبلمان نیز به جز کارکرد، نقش اساسی در تبعیت از تم کلی دارند. گاهی یک مبل بسیار کاربردی به نظر می رسد اما در فضای دکوراسیون شده شما، وصله ناجوری می شود! سعی کنید با رنگ آمیزی یا تغییر پارچه یا کاور کردن، آن را هم خوان کنید و اگر ارزشش را ندارد، کنارش بگذارید!
شخصیت:
برای شخصیت بخشی به فضای دکوراسیون شده شما چند ایده داریم:
عکس ها، کوسن ها، گلدان ها، فرشها و سایر اکسسوار و تزیینی ها، بخش تمام و کمال دکوراسیون اتاق شما هستند. درست است که آنها هم باید از تم کلی تبعیت کنند اما می توانید انعطاف بیشتری نشان دهید. مثلا یک قاب عکس سنتی و قدیمی گاهی تنوع هیجان انگیزی به اتاقی با سبک معاصر یا حتی مدرن می دهد. تزیینی ها روی مبلمان، دیوار، زمین، کنسول یا شلف ها قرار می گیرند. پس فضای زیادی برای ایده نهایی دارید!

در آخر میل و هوس شما مطرح است! این مرحله اختیاری است اما گاهی همه قواعد را می شکند و یک طراحی عقیم ناشی از تقلید کورکورانه را تبدیل به دکوراسیونی بی همتا می کند.
البته ممکن است آنچه دکوراسیون شما را متفاوت می کند، طبق میل یا هوس شما نباشد بلکه حرکتی غیر منتظره باشد. مثل یک سقف نقاشی شده!

8 دیدگاه

 • امام کاظم

  خسته نباشید ممنون به خاطر این مطلب کاربردی

  • Behin Decor Group

   سپاس از توجه شما

 • دانلود آهنگ عربی

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

  • Behin Decor Group

   سپاس از توجه شما

 • لاوین مووی

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

  • Behin Decor Group

   سلام وقت بخیر
   ما در این مقاله لینک ارجاعی نداشتیم

 • کولر بانه

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 • سفارش تاج گل طبیعی

  سلام میشه لینک داخل مطلبو
  چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.