نقطه کانونی کجاست؟!

نقطه کانونی هر اتاق مهمترین بخش از چهره ظاهری یک اتاق می باشد. این نقطه دقیقا همان بخشی است که به محض ورود توجه را جلب می نماید. هر چیز دیگری در دکوراسیون آن اتاق تایید کننده و کامل کننده نقطه کانونی آن است.

برخی از اتاقها به صورت طبیعی نقطه کانونی دارند. مثل یک پنجره بزرگ با منظره عالی یا یک شومینه بزرگ. اگر اتاق شما چنین مرکزیتی ندارد، می تواند آنرا ایجاد کنید!

شما می توانید دیواری را بصورت خاص و متفاوت از سایر دیوارها رنگ آمیزی کرده و با کارهای هنری یا شلف تزیین کنید.

یا اینکه تصمیم بگیرید از اتاق مورد نظر چه استفاده ای قرار است بشود؟ به عنوان مثال زمانیکه اتاقی برای مطالعه دیزاین می شود، یک کتابخانه خاص می تواند نقطه کانونی آن باشد.

گاهی حتی به سادگی می توانید از مبلمان و لوازم به عنوان نقطه کانونی استفاده کنید.

همچنین یک اثر هنری به تنهایی می تواند به عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون مورد استفاده قرار بگیرد و توجه را جلب کند و حتی به ادامه روند طراحی داخلی خط بدهد!

 

زمانیکه نقطه کانونی را پیدا کردید یا آنرا ایجاد نمودید، اطرافش را طراحی و دکور کنید. رنگ اصلی نقطه کانونی اتاق را در دیزاین سایر لوازم اتاق به کار ببرید.

همچنین اطراف نقطه کانونی اتاقتان را با اکسسوار و تزیینات گوناگون قاب بگیرید. قاب گرفتن اطراف یک شومینه به عنوان مثال کار آسانی است. چون عموما بالای آن یک دیوار برآمده است و دو طرف آن دو دیوار قرینه که قابلیت دیزاین دارند. شاید اگر نقطه کانونی شما یک پنجره بزرگ و با منظره زیبا باشد، بتوانید با چیدمان مبلمان و طراحی شکل و شمایل آنها، پنجره را قاب بگیرید. قاب گرفتن نقطه کانونی در واقع به معنای برجسته تر کردن و زیباتر نمودن آن است.

در مقابل نقطه کانونی یک اتاق، نقطه مرکزی آن قرار دارد. نقطه مرکزی کمک می کند تا تعادل در فضا برقرار شود. به عنوان مثال اگر شومینه در یک نشیمن نقطه کانونی باشد، میز جلوی مبل یا کاناپه می تواند به عنوان نقطه مرکزی در حفظ تعادل دیزاین اتاق کمک کند.

نقطه مرکزی الزاما در وسط اتاق قرار ندارد. اگرچه عموما در طراحی داخلی آنرا وسط قرار می دهند اما این یک الزام نیست و شما می توانید تعادل در گردش در محیط و نگاه  را در گوشه ای دنج تعبیه کنید!

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.