اندازه های استاندارد در دکوراسیون داخلی را بشناسیم!

هر وقت زمان پهن کردن فرش ها و چیدمان مبلها می رسد، اکثریت ما به صورت چشمی و تجربی عمل می کنیم. اما اندازه های استانداردی هم برای دکوراسیون وجود دارند که کمک می کنند فضای مورد نظر درنهایت بهتر به چشم بیاید و کارآمدتر باشد. در اینجا چند اندازه استاندارد دکوراسیون داخلی را ذکر می کنیم. سعی کنید به خاطر بسپارید:

میز جلوی مبل: فاصله بین کاناپه و میز جلوی آنرا بین 40 تا 45 سانتی متر در نظر بگیرید.

 

تزیینی های روی دیوار: هنگامی که یک تابلو یا عکس یا اکسسوار را در طراحی دیواری در نظر می گیرید، دقت کنید که مرکز آنرا در ارتفاع 140 تا 150 سانتی متر از  زمین قرار دهید یعنی همان ارتفاعی که مقابل چشمها قرار می گیرد. حالا اگر مجموعه ای از چند تابلو یا تزیینی را برای طراحی دیواری در نظر گرفته اید، مرکز کل آن مجموعه را در همین ارتفاع از زمین قرار دهید.

اگر بنا دارید یک تزیینی یا مثلا یک تابلو را بالای کاناپه نصب کنید، توجه داشته باشید که عرض آن بیشتر از دو سوم عرض کاناپه نباشد و چیزی بین 12 تا 22 سانتی متر بین تابلو و کاناپه فاصله بگذارید.

پرده ها: به طور معمول در طراحی و دکوراسیون پرده ها، می توان بین 3 تا 8 از هر طرف را اضافه بر کادر پنجره در نظر گرفت. از نظر ارتفاع هم باید 10 سانت از پنجره بالاتر رفت. اما ممکن است شما بخواهید پنجره تان را بلندتر یا عریض تر نشان دهید و این در دکوراسیون شما تعیین کننده باشد. در این صورت می توانید از 10 سانتی متر هم بالاتر بروید اما بیشتر از سانت، غیرحرفه ای و ناجور به نظر خواهد رسید. از جهت عرض هم می توانید تا نهایتا 30 سانت از کادر پنجره فاصله بگیرید تا آنرا عریض تر نشان دهید اما بیشتر از این اصولی نخواهد بود.

 

 

فاصله تا تلویزیون: اینکه تلویزیون شما چقدر از کاناپه فاصله داشته باشد، به سایز تلویزیون شما بستگی دارد. راه حل ساده اینست که اندازه قطر تلویزیونتان را ضربدر دو کنید تا فاصله مناسب بین کاناپه و تلویزیون بدست آید.

فرشها: برای نوع چیدمان حول فرش در دکوراسیون، سه الگو وجود دارد؛

  1. همه چیز بر روی فرش: اگر فرش شما به اندازه کافی بزرگ است، می توانید همه بخش های مبلمانتان را روی آن قرار دهید اما باید از هر چهار طرف، بین 30 تا 45 سانتی متر از فرش خالی بماند.
  2. همه چیز دور فرش: اگر شما در حال طراحی فضایی هستید که کوچک است، طبیعتا فرش کوچکی را انتخاب خواهید کرد و درنتیجه تمام پایه های مبلمانتان بیرون از فرش قرار خواهد گرفت. البته این نکته را دکوراسیون داخلی در نظر داشته باشید که فرش های زیادی کوچک بیشتر شبیه یک رفع تکلیف به نظر می رسند و روی زیبایی کار اثر منفی دارند.
  3. فرش جلوی مبل: بیشتر طراحان دو پایه جلویی مبل را روی فرش قرار می دهند. این کار می تواند ضمن بهم مرتبط کردن اجزا در دکوراسیون داخلی، گشودگی هم ایجاد کند.

 

در آخر اینکه همیشه جرات داشته باشید که این قوانین و ابعاد را در دکوراسیون مدنظرتان تغییر دهید. اینها همیشه کارآمد نیستند اما الگوهای خوب و استانداردی برای دنبال کردن هستند!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.